کارگاه کودک و شهر

کارگاه کودک و شهر

هدف این مجموعه کارگاه‌ها افزایش توجه و آگاهی کودک به موضوعات مرتبط با ‏زندگی‌اش در شهر است. در جریان این کارگاه‌ها کودکان با یک خط داستانی وارد یک شهر خالی می‌شوند و با توجه به نیازها و علایشان و با استفاده از وسایل نیمه‌آماده‌ای که در اختیارشان گذاشته می‌شود به تدریج این شهر را می‌سازند.

در هر جلسه تمرکز بر یکی از موضوعات شهری است و کودکان در فرآیند ساختن شهر و با استفاده از شیوه‌های کودک‌محور با حقوق و مسئولیت‌های شهری‌شان آشنا می‌شوند.

در این کارگاه‌ها مهارت‌های دستی و توان ساخت کودکان بالا می‌رود، تجربه پی‌گیری و تکمیل یک پروژه در چند جلسه را پیدا می‌کنند، یک کار تیمی را تجربه می‌کنند و اعتماد‌به‌نفسشان زیاد می‌شود.

سرفصل‌های آموزشی

  • آشنایی‎ ‎با‎ ‎وسایل‎ ‎حمل‌ونقل‎ ‎عمومی‎ ‎در‎ ‎شهر، شیوه‎ ‎و‎ ‎اخلاق‎ ‎استفاده‎ ‎از‎ ‎آنها، ‏‎ ‎تنوع‎ ‎خیابان‌ها‎ ‎و‎ ‎معابر‎ ‎شهری، آشنایی‎ ‎با‎ ‎بعضی‎ ‎از‎ ‎قوانین‎ ‎حمل‌و‌نقل‎‎ ‎مرتبط‎ ‎با‎ ‎کودکان
  • آشنایی با ساختمان، کاربری‌های ساختمان، عناصر تشکیل‌دهنده ساختمان، اخلاق ‏همسایگی
  • آشنایی با فضای سبز شهری و‎ ‎فواید‎ ‎فضای‎ ‎سبز‎ ‎و‎ ‎درخت‎ ‎در‎ ‎شهر،‎ ‎شناخت‎ ‎درخت‎ ‎چنار‎ ‎و‎ ‎ویژگی‎هایش‎ ‎به‎ ‎عنوان‎ ‎درخت‎ ‎بومی‎ ‎تهران‎، اخلاق‎ ‎همزیستی‎ ‎با‎ ‎حیوانات‎ ‎شهری‎ ‎در‎ ‎تهران
  • آشنایی با مبلمان شهری و اخلاق استفاده از آن

این کارگاه به سفارش معاونت اجتماعی منطقه هفت شهرداری تهران و با همکاری موسسه اندیشه انسان شهر در خانه‌های اسباب‌بازی این منطقه به مدت هشت ماه اجرا شده است.